02/33872835

kontakty Pon-Pia 9:00-17:00

Dôležité informácie

Vstupné formality:

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú k vstupu do Izraelu vízum. Návštevníci musia mať platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po predpokladanom návrate z Izraela. Po prílete sa vypĺňajú registračné karty.

Očkovanie a lekár:

Očkovanie sa pre cestu do Izraela nevyžaduje. Vezmite si so sebou lieky, ktoré bežne užívate pri zvýšenej teplote alebo pri bolestiach hlavy či črevných problémoch.

Jazyk:

Úradným jazykom v Izraeli sú hebrejčina a arabčina.

Časový posun:

Časový posun je oproti Slovenskej republike + 1 hodina.

Nápoje a strava:

Tradičné izraelské vína pochádzajú z oblastí Golanských výšin. Podobne je na tom aj izraelské pivo - ležiaky značiek Goldstar a Maccabee.V ktoromkoľvek arabskom meste alebo štvrti v Izraeli nájdete reštaurácie, stánky a pouličných predavačov, ponúkajúcich shishlik (šašlík - mäso na ražni), shish kebabs (šiškebab - hovädzie a baranie mäso), shwarma ( na ražni opečené jemné plátky baraniny) a všade prítomný hummous. Pod týmto povestným pokrmom sa skrývajú rôzne kaše z cizrny so sezamovým olejom. Tradične sa podáva s arabským chlebom zvaným pitah. Vyhlásenými rybími špecialitami sú ,,buri´´ z Červeného mora, ,,denis´´ zo Stredozemného mora a ,, ryba svätého Petra´´ z Galilejského jazera. Viac variant ponúkajú arabské sladkosti, všetky sú však značne presladené.

Mena:

Miestnou menou je nový izraelský šekel (ILS), ktorý sa delí na 100 agorotu. Kurz je cca 1,- USD = 4,50 ILS . V obchodoch sa väčšinou platí v nových izraelských šekeloch, ale môžete taktiež platiť v amerických dolároch. Sú tu veľmi rozšírené kreditné karty.

Nákupy:

Chceli by ste si priviesť spomienky a suveníry, tak určite vyskúšajte souqs (tradičné zastrešené tržnice), kde je zjednávanie hrou.V Izraeli sú populárne trhy a menšie obchodíky, zvlášť je to typické pre arabské časti, pretože židovské sú viac európske. Nároční turisti si môžu z Izraelu odviesť diamantové šperky a na mieru šité kožušiny, ktoré nepodliehajú daniam ani clu. Moslimské časti Jeruzalema sú plné orientálnych kovotepeckých výrokov a keramických výrobkov. Turisti na pamiatku kupujú sedemramenné svietniky. Milovníci a znalci starožitností si prídu na svoje v starom meste v Jeruzaleme, ale aj na trhu v Jafte.Ak mierite za nákupmi s cieľom zjednávať, tak u židovských obchodníkoch veľmi neuspejete, nemajú to radi. Skôr to skúste u palestínskych predavačov suvenírov.