Maroko-pokračovanie
Veľkú časť Maroka tvoria hory a náhorné plošiny. Jeho územím sa tiahnu pásma pohoria Atlas. V strede krajiny sa nachádza pohorie Vysoký Atlas – hlavná hornatá sieť s výškou od 2000 – 4000 m. n. m. Najvyšší bod krajiny je Toubkal s výškou 4165 m. n. m. Na severe v predhorí pohoria Er-Rif sa tiahne úrodná pobrežná nížina. Pohorie smerom na juh prechádza do panvy riekou Sebou. Marockú mesetu ohraničujú z východu hrebene Stredného a Vysokého Atlasu a Antiatlasu. Pásma pohorí sa južným a juhovýchodným smerom znižujú k Sahare. Názov krajiny je odvodený od mesta Marrakech. Do Maroka sa môžete dostať pohodlne všetkými možnými dopravnými prostriedkami. Maroko disponuje 12 letiskami na medzinárodnej úrovni. Let z Bratislavy do Agadiru trvá približne 4 hod.
História
Nespočetné prehistorické zvyšky, ktoré sa zachovali na území dnešného Maroka, svedčia o dlhej a bohatej histórii. Už Feníčania, Kartáginci, Byzantijci, Románi, Vandali sa vystriedali na tomto území ešte pred príchodom Arabov, ktorí osídlili územie dnešného Maroka v 8. storočí. Maroko ako štát existuje od roku 788, keď bol Idriss I. vyhlásený za kráľa. Dnes je Maroko konštitučná monarchia. Kráľ Hassa II. nastúpil na trón v roku 1961. Zomrel 23. júla 1999 a jeho syn - Princ Sidi Mohamed nastúpil na trón. Dnes o ňom môžme počuť ako o kráľovi Mohamedovi VI. Pod marockú kontrolu dnes spadá Západná Sahara.
Podnebie
Marocké podnebie je plné kontrastov. Teploty v Maroku sa pohybujú v priemere od 21 do 36°C. Veľkú úlohu zohráva geografická poloha. Medzi púšťou a oceánom nemôže chýbať originalita. Na juhu krajiny v blízkosti alžírskych hraníc sú rozsiahle duny z piesku a kameňov. Niektoré pieskové duny môžu dosahovať výšku až 200 metrov. Ročná slnečnosť je viac ako 8 hodín denne v mestách Agadir, Fés, Marrakech a Ouarzazate a s priemernou ročnou teplotou viac ako 21°C. Ak je vám veľmi teplo alebo chladno, môžete prebehnúť niekoľko kilometrov a počas jedného dňa budete tráviť dovolenku v teplej a piesčitej púšti Sahara alebo obdivovať krásu pohoria Atlas spojenú s lyžovaním. Na severe štátu je podnebie porovnateľné s ostatnými štátmi Európy, hlavne s Portugalskom a Španielskom. Letá sú tam teplé a zimy svieže. Na pobreží Atlantiku v západnej časti krajiny marocké podnebie ukazuje svoju väčšiu originalitu. Letá sú teplé, ale odvetrávané vďaka blízkosti Atlantiku. Smerom na juh krajiny je podnebie suché a vyprahnuté. Na horách sa letá zdajú teplé napriek nadmorskej výške. Búrky udržujú vlhkosť a znižujú sucho, ktoré je vážnym problémom ostatných regiónov Maroka. Zimy sú chladné a daždivé, veď mráz a sneh tomu nasvedčujú. Na východe krajiny je možné pocítiť, že odchýlky teplôt medzi letom a zimou sú značné. Letá sú veľmi teplé a zimy veľmi studené.
Jazyk
Arabský jazyk je oficiálnym úradným jazykom používaným v administratíve a v médiách. V arabskom jazyku existuje tiež dialekt a najviac používané je berberské nárečie. Samozrejme, že v Maroku sa dorozumiete aj po francúzsky, španielsky a anglicky.
Kuchyňa
Na marockej kuchyni zanechalo svoje stopy každé z obdobia dejín. Marocká kuchyňa upravuje všetky jedlá s veľkou precíznosťou. Zelenina a zlatisté ovocie, vzácne a voňavé korenia, delikátne ryby, chutné mäso a ešte oveľa viac môžete nájsť v tejto vynikajúcej kuchyni. Najlepšia z kuchýň je orientálna, známa v celom svete. Základné marocké jedlá a nápoje, ktoré vám odporúčame ochutnať sú: Brochettes, Couscous, Méchoui, Pastilla, Tajine, La patisserie a mätový čaj. V hoteloch sú pripravované tak známe európske jedlá, ako i tradičné marocké špeciality. V reštauráciách stojí obed pre dve osoby cca 100 DH.