02/33872835

kontakty Sobota - Voľno

Sicília - pokračovanie

Pamiatky staré takmer 5000 rokov, od dôb fenickej, následne helénskej kolonizácie, cez rímske obdobie, arabskú inváziu, normánske obdobie až k pokladom talianskeho baroka. Ten, kto bol v Grécku, bude pri návšteve Sicílie prekvapený až očarený, koľko zachovalých gréckych chrámov nájde práve tu. Prví usadlíci boli Elymovia a Sikanovia. V 11. stročie pr. n. l. bola Sicília kolonizovaná. Ovládli ju Gréci a neskôr Rimania. Rímska ríša nemala na Sicíliu dobrý vplyv a ostrov začal upadať. Ďalšími dobyvateľmi boli Vandali, Ostrogoti a Arabi. Rozkvet zaznamenala Sicília až za vlády Normanov. Neskôr sa o Sicíliu bila takmer celá Európa. Po oslobodení Garibaldim sa stala súčasťou Talianska až v r. 1861 a dnes je autonómnou oblasťou.

Spomenieme len zopár slávnych Sicílčanov: Archimedes, pápež Leo II, Jawhar as-Siqilli – zakladateľ Káhiry, Vincenzo Bellini – operný skladateľ Luigi Pirandello a Salvatore Quasimodo – nositelia Nobelovej ceny za literatúru, Bernardo Provenzano – mafioso a sudca Giovanni Falcone, Salvatore Schillaci - futbalista a mnoho iných.

Typickým a neprehliadnuteľným znakom na východe ostrova je činná sopka Etna, ktorej vrcho l- kráter je vo výške 3.343 metrov a samozrejme sicílska vlajka „Trinacria“. Správne členenie Sicílie je na 9 provincií: Agrigento, Caltanissetta, Catania (naše príletové miesto), Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Syracuse, Trapani. K Sicílii patria aj ostrovy Liparského (Eiolského) súostrovia, ktoré ležia na severe od Sicílie.

Vďaka subtropickému podnebiu tu sezóna začína už na jar, kde priemerná teplota vzduchu v máji je 23°C a voda má 18°C. Počas leta tu teplota vzduchu dosahuje priemerne 31°C a voda 26°C.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Názov: Regione Sicilia

Prezident: Salvatore Cuffaro (prezident Talianska: Giorgio Napolitano)

Rozloha: 25.426 km2

Počet obyvateľov: 5.100.000

Hlavné mesto: Palermo, 700.000 obyvateľov

Mena: EUR, 1 EUR = cca 35,50 Sk

Jazyk: Taliančina

Náboženstvo: Katolícke

Časová zóna: 0 hodín (SEČ)

Doba letu: cca 2 hod. 30 min.

Elektrické napätie: 220 V až 230 V

KLIMATICKÉ PODMIENKY

Mesiac V. VI. VII. VIII. IX. X.

Vzduch 23 28 31 31 28 23

Voda     18 21 22 26 24 22

LETOJANNI

Toto typické malebné pobrežné mestečko vzniklo z vôle Sicílskych rybárov, ktorí sa usídlili na úpätí Alcantary a vytvorili tu malú dedinku s roztrúsenými domčekmi. Od roku 1952 je už samostatnou obcou s početným obyvateľstvom. Srdcom Letojanni je námestie Francesca Durate, ktorý bol najznámejší rodák tohto mestečka, preslávený lekár a kazateľ (1844 – 1934). V roku 1923 sochár Ettore Ximenes vytvoril jeho sochu, ktorá je dominantou tohto námestia. Môžete navštíviť starobylí kostol v neogotickom štýle zasvätený patrónom St. Josephom alebo Palác Kultúry s expozíciou malieb a sôch, múzeom Sicílskeho umenia a kultúry s permanentnými výstavami náradia a rukopisov kazateľa Durateho a ručnými prácami miestnych žien. Letojanni je malé mestečko ležiace na pobreží Iónskeho mora, na mieste, kde sa do mora vlieva rieka Letojanni. V okolí mestečka nájdete krásne striebristé pláže stvorené pre príjemný oddych. Centrum je plné obchodíkov s umením a remeselníckymi výrobkami, reštauráciami s lahodným jedlom a výbornými rybacími špecialitami, pizzeriami a barmi. Stredisko sa nachádza asi 4 km od kozmopolitného centra - Taormina.

TAORMINA / GIARDINI NAXOS

Jedno z najmalebnejších a turisticky najpríťažlivejších miest ostrova, nazývané i sicílske Monte Carlo. Nielen francúzsky spisovateľ Guy de Maupassant napísal, že toto miesto je obrazom, na ktorom nájdete všetko, čo bolo na zemi stvorené pre potešenie oka, ducha a fantázie ale svoju inšpiráciu tu našiel i anglický romantický spisovateľ D. H. Lawrence. K založeniu Taorminy inšpirovala Kartágincov už v roku 396 pred n. l. strategicky výhodná poloha vysoko nad morom, na hore Monte Tauro s úchvatným výhľadom na dymiaci vrchol Etny, na azúrové more a pobrežie neďalekej Kalábrie. Staviteľskému umeniu Grékov Taormina vďačí za najkrajšie prírodné divadlo na svete z 3. storočia pr. n. l., ktoré je po amfiteátri v Syrakúzach druhým najväčším a kde sa aj každoročné koná „Taormina Film Festival”. Osobitné kúzlo majú takisto taorminské uličky, vyhliadkové terasy, námestíčka a hlavná promenáda Corso Umberto alebo rozprávkový ostrov Isola Bella. Neďaleké Giardini Naxos patrí k najvyhľadávanejším prázdninovým letoviskám s kvalitnými hotelovými službami. Naxos je tiež miesto kadiaľ kráčala história a Dionysius Elder, Pyrhus alebo J. Caesar. Práve tu Gréci v roku 735 pr. n. l. založili svoje prvé mesto na sicílskej pôde. Bolo tu objavené miesto, kde stál veľký chrám zasvätený pravdepodobne bohyni Afrodite. Pozostatky antického Naxosu si môžete prehliadnuť v archeologickom parku, ktorý sa nachádza v bývalej burbónskej pevnosti na myse Schisó alebo v múzeu. Patrónom mesta je Maria SS. Raccomandata a oslavuje sa 8. septembra. Vychutnajte si i Vy prechádzky na Lungomare.